Lab-Created Emerald & White Lab-Created Sapphire Necklace Sterling Silver 17" | Jared
Select Your Stone: Emerald

Have a question about Lab-Created Emerald & White Lab-Created Sapphire Necklace Sterling Silver 17"?
Need help with this Lab-Created Emerald & White Lab-Created Sapphire Necklace Sterling Silver 17"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.00 X 4.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 4.00 X 4.00 |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Tennis |
| Necklace Length | 17 |
| Necklace Clasp Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 17 in |
| Width | 4 mm |
| Height | 4 mm |
| Clasp Type | Box |