Shy Creation Diamond Pavé Stripe Necklace 1-1/3 ct tw 14K Yellow Gold 17" SC55025330RDZ17 | Jared

Have a question about Shy Creation Diamond Pavé Stripe Necklace 1-1/3 ct tw 14K Yellow Gold 17" SC55025330RDZ17?
Need help with this Shy Creation Diamond Pavé Stripe Necklace 1-1/3 ct tw 14K Yellow Gold 17" SC55025330RDZ17?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1-1/3 |
| Color | H |
| Clarity | SI2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1 Ctw - Under 3 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Pavé |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Rhodium |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 |
| Necklace Clasp Type | Tongue |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 17 in |
| Width | 3.81 mm |
| Height | 3.81 mm |
| Clasp Type | Tongue |