Shy Creation Natural Mother-of-Pearl & Diamond Clover Dangle Hoop Earrings 1/4 ct tw 14K Yellow Gold SC55026903 | Jared

Have a question about Shy Creation Natural Mother-of-Pearl & Diamond Clover Dangle Hoop Earrings 1/4 ct tw 14K Yellow Gold SC55026903?
Need help with this Shy Creation Natural Mother-of-Pearl & Diamond Clover Dangle Hoop Earrings 1/4 ct tw 14K Yellow Gold SC55026903?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/4 |
| Color | H |
| Clarity | SI2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1/4 Ctw - Under 1/2 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Mother of Pearl |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Other |
| Stone 2 Size | 8.00 X 8.00 |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Pavé |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Hinged |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 10.16 mm |
| Height | 30.48 mm |