Shy Creation Cultured Pearl & Diamond Chain Dangle Earrings 1/15 ct tw 14K Yellow Gold SC55029212V2 | Jared

Have a question about Shy Creation Cultured Pearl & Diamond Chain Dangle Earrings 1/15 ct tw 14K Yellow Gold SC55029212V2?
Need help with this Shy Creation Cultured Pearl & Diamond Chain Dangle Earrings 1/15 ct tw 14K Yellow Gold SC55029212V2?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/15 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Cultured Pearl |
| Stone Carat Range | Under 1/4 Ctw |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 7.50 X 7.50 |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | H |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 7.62 mm |
| Height | 76.2 mm |