Shy Creation Bezel-Set Diamond Solitaire Necklace 1/20 ct tw 14K Rose Gold 18" (SI2/H) SC55003230 | Jared

Have a question about Shy Creation Bezel-Set Diamond Solitaire Necklace 1/20 ct tw 14K Rose Gold 18" (SI2/H) SC55003230?
Need help with this Shy Creation Bezel-Set Diamond Solitaire Necklace 1/20 ct tw 14K Rose Gold 18" (SI2/H) SC55003230?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/20 |
| Center Stone T.W. | 1/20 |
| Color | H |
| Clarity | SI2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 1/4 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Rolo |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 4.57 mm |
| Height | 4.57 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Rolo |