Oval-Cut Morganite & White Lab-Created Sapphire Hoop Earrings 10K Rose Gold | Jared

Have a question about Oval-Cut Morganite & White Lab-Created Sapphire Hoop Earrings 10K Rose Gold?
Need help with this Oval-Cut Morganite & White Lab-Created Sapphire Hoop Earrings 10K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Morganite |
| Stone Color | Peach |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 7.00 X 5.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Rhodium |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium Color | White |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Hoop |
| Earring Back Type | Hinged |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 5 mm |
| Height | 17 mm |