Natural Ruby Curb Bracelet 14K Yellow Gold 7.25" | Jared
Select Your Stone: Ruby - Out of Stock

Have a question about Natural Ruby Curb Bracelet 14K Yellow Gold 7.25"?
Need help with this Natural Ruby Curb Bracelet 14K Yellow Gold 7.25"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 02.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Bezel |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.25 |
| Bracelet Clasp Type | Lobster |
| Bracelet Chain Type | Curb |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7.25 in |
| Height | 2.4 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Curb |