Men's Cultured Pearl & White Lab-Created Sapphire Sun Brooch 18K Yellow Gold-Plated Sterling Silver | Jared

Have a question about Men's Cultured Pearl & White Lab-Created Sapphire Sun Brooch 18K Yellow Gold-Plated Sterling Silver?
Need help with this Men's Cultured Pearl & White Lab-Created Sapphire Sun Brooch 18K Yellow Gold-Plated Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Cultured Pearl |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.45 X 1.45 |
| Stone 2 Class | Created |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 6.00 X 6.00 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Plating Color | Yellow |
| Accessory Design | |
|---|---|
| Accessory Style | Brooch |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 25 mm |
| Height | 25 mm |