Le Vian Natural Nephrite Jade Bangle Bracelet 1/8 ct tw Diamonds 14K Honey Gold | Jared

Have a question about Le Vian Natural Nephrite Jade Bangle Bracelet 1/8 ct tw Diamonds 14K Honey Gold?
Need help with this Le Vian Natural Nephrite Jade Bangle Bracelet 1/8 ct tw Diamonds 14K Honey Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1/8 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Jade |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 12 |
| Stone Carat Range | Under 1/4 Ctw |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Jade |
| Stone 2 Color | Green |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 8 |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | Brown |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 3 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 3 Diamond Color | Fancy |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Bangle |
| Bracelet Length | 6.75 |
| Bracelet Clasp Type | Tongue |
| Bracelet Width | 12 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 6.75 in |
| Width | 12 mm |
| Height | 12 mm |
| Clasp Type | Tongue |