Jared Signature Pear-Shaped & Round-Cut Lab-Grown Diamond Graduated Bypass Flex Bangle Bracelet 2 ct tw 14K White Gold | Jared

Have a question about Jared Signature Pear-Shaped & Round-Cut Lab-Grown Diamond Graduated Bypass Flex Bangle Bracelet 2 ct tw 14K White Gold?
Need help with this Jared Signature Pear-Shaped & Round-Cut Lab-Grown Diamond Graduated Bypass Flex Bangle Bracelet 2 ct tw 14K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 2 |
| Color | F |
| Clarity | VS2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Lifetime Lab-Grown Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 1 Ctw - Under 3 Ctw |
| Stone Class | Lab-Grown |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Pear |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | VS2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Rhodium |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium Color | White |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Bangle |
| Bracelet Clasp Type | Fancy |
| Bracelet Width | 63 |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 63 mm |
| Height | 7.8 mm |
| Clasp Type | Fancy |