Pear-Shaped & Round-Cut Natural Malachite Y-Drop Necklace 14K Yellow Gold | Jared

Have a question about Pear-Shaped & Round-Cut Natural Malachite Y-Drop Necklace 14K Yellow Gold?
Need help with this Pear-Shaped & Round-Cut Natural Malachite Y-Drop Necklace 14K Yellow Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Malachite |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 5.00 X 3.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Malachite |
| Stone 2 Color | Green |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 2.50 X 2.50 |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 3.94 mm |
| Height | 52.14 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |