Heart-Shaped Lab-Created Ruby Solitaire Necklace 10K Rose Gold 18" | Jared

Have a question about Heart-Shaped Lab-Created Ruby Solitaire Necklace 10K Rose Gold 18"?
Need help with this Heart-Shaped Lab-Created Ruby Solitaire Necklace 10K Rose Gold 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Heart-Cut |
| Stone Size | 9.00 X 9.00 |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Rhodium |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 10 mm |
| Height | 16 mm |
| Clasp Type | Lobster |
| Chain Type | Cable |