Freshwater Cultured Pearl & Natural Ruby Necklace Charm 14K Yellow Gold | Jared
Select Your Stone: Ruby

Have a question about Freshwater Cultured Pearl & Natural Ruby Necklace Charm 14K Yellow Gold?
Need help with this Freshwater Cultured Pearl & Natural Ruby Necklace Charm 14K Yellow Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Cultured Pearl |
| Stone 2 Type | Ruby |
| Stone 2 Color | Red |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 02.00 |
| Stone 2 Class | Natural |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 08.50 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Charm Design | |
|---|---|
| Charm/Bead Type | Necklace Charm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 8.5 mm |
| Height | 15.5 mm |